Jak mogę naładować baterię smartfona, aby działała dłużej?

Udostępnij:

Naukowcy od lat pracują nad stworzeniem perpetuum mobile i baterii, których nigdy nie trzeba będzie ładować. Zanim dokonamy tego przełomu, musimy pogodzić się z faktem, że baterie smartfonów się zużywają. Mogą się one rozładowywać nawet wtedy, gdy smartfon nie jest używany. Struktura baterii zmienia się z każdym cyklem ładowania, a jej żywotność maleje. Co możesz zrobić, aby zapewnić dłuższą żywotność baterii swojego smartfona? Co trzeba zrobić, aby odpowiednio naładować baterię smartfona, aby działała dłużej? To tylko kilka z pytań, na które odpowiemy dzisiaj

Jak prawidłowo i wydajnie ładować baterię iPhone'a?

Oficjalne stanowisko Apple mówi wyraźnie: "Oryginalne baterie iPhone'a są zaprojektowane tak, aby po 500 ładowaniach mogły osiągnąć do 80% oryginalnej pojemności." Jeśli bateria spadnie poniżej tego poziomu, w końcu szybciej straci swoją żywotność.

Skoro mamy już te informacje, kolejne pytanie jest logiczne. Czy istnieje sposób na przedłużenie żywotności akumulatora? Co mogę zrobić, aby wytrzymała około 1000 cykli, a nie 500? Jak prawidłowo ładować baterię smartfona, aby przedłużyć jej żywotność?

Ładowanie baterii smartfona

Możesz wydłużyć żywotność baterii swojego smartfona, rozumiejąc, jak jest zbudowana i jak działa.

Wszystkie baterie litowo-jonowe działają na zasadzie wymiany elektronów między atomami.

Jak to się dzieje? Każda bateria ma dwa pomieszczenia. W jednym z nich znajduje się anoda, a w drugim katoda.

Komora anodowa jest wypełniona grafitem, a komora katodowa - dwutlenkiem kobaltu. Najważniejszym składnikiem każdej baterii są jony litu. To właśnie one zasilają nasze urządzenie.

Lit znajduje się w anodzie, gdy bateria jest w pełni naładowana. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się tam sześciokątne komórki grafitowo-atomowe. Jony litu chcą "przedostać się" do anody, ale elektrolit nie przepuszcza dodatnio naładowanych cząsteczek. Aby wymiana mogła nastąpić, lit musi "pozbyć się" swoich elektronów.

Jeśli połączymy baterie "minus" i "plus" w jeden obwód, elektrony litu w baterii zaczną się odłączać i przemieszczać z "minusa" na "plus". Lit pozostanie w katodzie i będzie "oddawał" powstałą energię do naszego urządzenia.

Tak właśnie działa akumulator zbudowany z baterii litowo-jonowych. W ten sposób się rozładowuje.

Ładowanie iPhona

Jak ładować smartfon, aby przedłużyć żywotność baterii?

Podłącz baterię do źródła zasilania, aby "wymusić" powrót litu do anody. Elektrony przepłyną z anody do katody, wypełniając komorę. Dodatnio naładowany lit powróci do swojego pierwotnego położenia. Dowiedz się więcej na temat jak ładować iPhone'a na stronie https://iviterapple.pl/blog/peeo/jak-ladowac-iphonea.html

Wszystkie te reakcje chemiczne i fizyczne nie przebiegają bez strat. Niestety, niektóre jony litu, które przeszły przez elektrolit, pozostają w nim. Warstwa ta powiększa się do momentu, gdy elektrolit staje się niedostępny dla jonów litu. Tlenek kobaltu z czasem traci również tlen, co może prowadzić do utleniania. Zwykle objawia się to puchnięciem akumulatora.